Tajemnica zawodowa adwokatów i radców prawnych
Rozwiązywanie problemów prawnych wymaga uzyskania przez adwokata oraz radcy prawnego wielu szczegółowych informacji o życiu klienta. Nie rzadko są to dane bardzo poufne, intymne. Obawiasz się, że prywatne informacje, które posiada adwokat lub radca na terenie Bochni wypłyną do sąsiadów czy znajomych? Ze względu na tą wyjątkową relację, jaka łączy klienta kancelarii z pełnomocnikiem, prawo wprowadza instytucję tajemnicy zawodowej.
Na czym polega tajemnica zawodowa adwokatów i radców prawnych?
Tajemnica zawodowa została uregulowana dla adwokatów w art. 6 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze zaś dla radców prawnych w art. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Oba powołane przepisy są tożsame, stąd poniżej zaprezentowałem informacje, które dotyczą jednocześnie przedstawicieli obu zawodów.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zakres tajemnicy zawodowej jest niezwykle szeroki. Obejmuje ona bowiem wszystkie informacje uzyskane w związku z udzieleniem pomocy prawnej. Co więcej, obowiązek dochowania poufności nie dotyczy wyłącznie braku przekazywania danych osobom trzecim. Wymaga on od adwokata oraz radcy prawnego zabezpieczenia uzyskanych informacji. Tajemnica zawodowa rozciąga się nie tylko na ustne przekazy od klienta, ale również na inne materiały na przykład maile, nagrania czy notatki. Kiedy reprezentujemy Cię przed Sądem w Bochni czy prokuratorem w Wieliczce możesz być pewien, że gwarantujemy pełen zakres bezpieczeństwa.
Czy po zakończeniu współpracy adwokat lub radca prawny jest zwolniony od dochowania poufności?
Pamiętaj, że gwarancja poufności nie jest ograniczona w czasie. Jeżeli zakończymy sprawę przed Sądem w Bochni lub zrezygnujesz z dalszej współpracy na dalszym etapie adwokat i radca muszą utrzymać w tajemnicy wszystko czego dowiedzieli się od Ciebie. Stosujemy to rozwiązanie, żebyś był pewien, jako nasz klient, że możesz liczyć na naszą lojalność nawet po długim czasie od zamknięcia sprawy.
Czy są sprawy kiedy tajemnica zawodowa nie obowiązuje?
Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej tajemnica zawodowa ma bardzo szeroki zakres. Są jednak sprawy, w których poufność nie obowiązuje. Ustawa wskazuje na dwa takie przypadki. Obowiązek tajemnicy zawodowej nie obejmuje danych udostępnianych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ponadto nie dotyczy on informacji udostępnianych na mocy rozdziału art. 11a działu III ordynacji podatkowej.
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z naszą kancelarią w Bochni pamiętaj, że możesz liczyć na nasz pełen profesjonalizm. Musisz jednak uważać. Tajemnica zawodowa dotyczy adwokatów i radców prawnych. W związku z tym prawnicy, którzy nie posiadają wymienionych tytułów zawodowych, nie mogą zapewnić Ci takiej samej ochrony.