Kupiłem rower na rynku w Bochni.
Zobaczyłeś na jednej ze stron internetowych, że ktoś zamierza sprzedać swój stary rower. Oferta wydała Ci się kusząca więc postanowiłeś skontaktować się ze sprzedawcą. Umówiliście się na rynku w Bochni. Obejrzałeś rower i ustaliłeś cenę, a następnie zdecydowałeś się nabyć jednoślada. Czy to koniec wszystkich formalności? Czy już możesz cieszyć się przejażdżką nowym nabytkiem? Przeważnie większość zainteresowanych myśli, że tak – to jednak może okazać się złudne. Zanim udasz się o pomoc do radcy prawnego lub doradcy podatkowego w Bochni przeczytaj poniższy artykuł.
Kiedy będziesz musiał zapłacić podatek w Urzędzie Skarbowym w Bochni?
Jeżeli sprzedającym jest przedsiębiorca wówczas możesz pominąć regulację dotyczącą podatku od czynności cywilnoprawnych. Wspomniana danina publiczna dotyczy jedynie obrotu nieprofesjonalnego. Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym i to on powinien złożyć stosowną deklarację do urzędu skarbowego oraz uregulować należność. Właściwość US w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych zależy od miejsca zamieszkania podatnika, stąd jeżeli jesteś mieszkańcem Bochni powinieneś zgłosić się do tamtejszego urzędu. Obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych powstaje w momencie dokonania czynności czyli zawarcia umowy. Wysokość podatku zależy od przedmiotu umowy. Jeżeli sprzedajesz rzecz ruchomą, jak wymieniony w przykładzie rower, będzie on wynosił 2% wartości rynkowej rzeczy. Cena zakupu jest ustalana swobodnie przez strony, niemniej jednak pamiętaj, że US może podważyć wysokość ceny uzgodnionej przez strony. Ma to zapobiec fikcyjnemu ustaleniu wartość rynkowej, aby pomniejszyć należny podatek.
Jakie czynności formalne powinienem podjąć?
Kiedy już nabyłeś upragniony rower masz 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na złożenie deklaracji, obliczenie i wpłacenie podatku. Zapamiętaj, że powinieneś zrobić to samodzielnie bez wezwania US w Bochni. Tylko w niektórych przypadkach wymienione czynności realizuje inne podmiot, np. notariusz w umowach sprzedaży nieruchomości. Jaka deklaracja jest właściwa? – PCC-3. Możesz pobrać ją tutaj.
Czy mogę zastosować jakieś zwolnienie?
Tak. Ustawa przewiduje liczne zwolnienia podatkowe. Jednym z bardziej istotnych w kontekście nabycia rzeczy ruchomych jest to zawarte w art. 9 pkt. 6 aktu. Zgodnie z przytoczonym przepisem jeżeli sprzedaż rzeczy ruchomych nie przekracza kwoty 1000 zł możesz zastosować zwolnienie podatkowego. W tego typu sytuacji nie ciąży na Tobie obowiązek uiszczenia daniny w US.
Doradztwo podatkowego w Bochni.
Jeżeli masz problem z zakresu prawa podatkowego, masz wątpliwości czy powinieneś uregulować podatek skontaktuj się z naszą kancelarią. Pamiętaj, że radca prawny jest uprawniony do świadczenia doradztwa podatkowego tak samo jak doradca podatkowy.