Dziki zniszczyły mi pole! Dostanę odszkodowanie?
Uprawiasz pole na terenie gminy Bochnia lub w okolicznych miejscowościach? Pewnego dnia okazało się, że Twoje plony zniszczyły dzikie zwierzęta? Zwróć się o pomoc do radcy prawnego. Pomożemy Ci uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie, które zrekompensuje Ci cały trud włożony w pracę na roli. W przedmiotowym wpisie postaramy się przedstawić Ci główne elementy postępowania o odszkodowanie za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta.
Szkody łowieckie w Bochni a odszkodowanie.
Postępowanie w sprawie wynagradzania szkód łowieckich zostało uregulowane w ustawie Prawo Łowieckie. W świetle przedmiotowego aktu obowiązkiem dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego jest zrekompensowanie szkód spowodowanych przez niektóre zwierzęta tj. dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Jest to istotne wyróżnienie albowiem w przypadku zniszczeń spowodowanych przez inne osobniki inaczej będzie wyglądać procedura odszkodowawcza. Ponadto szkoda musi powstać w uprawach i płodach rolnych.
Od czego mam zacząć?
W pierwszej kolejności sporządź wniosek o szacowanie szkód oraz ustalenie wysokości odszkodowania. Może go złożyć wyłącznie właściciel albo posiadacz gruntów rolnych. Skieruj go bezpośrednio do właściwego dzierżawcy bądź zarządcy obwodu łowieckiego. We wniosku zawrzyj przede wszystkim takie informacje jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu. Oznacz miejsce, w którym zwierzęta spowodowały straty oraz opisz rodzaje uszkodzonych upraw lub płodów rolnych.
Procedura odszkodowawcza.
Na skutek wniosku zespół złożony z przedstawiciela wojewódzkiego doradztwa rolniczego, reprezentanta dzierżawcy lub koła łowieckiego oraz samego wnioskodawcy rozpocznie szacowanie szkód. Pamiętaj, że nie ma żadnych przedszkód, aby pomagał Ci pełnomocnik w osobie radcy prawnego. Obecność oraz wsparcie merytoryczne fachowego reprezentanta może wydatnie pomóc w uzyskaniu wyższego odszkodowania. Wspomniane wcześniej szacowanie składa się z oględzin oraz szacowania ostatecznego. Przy obu czynnościach masz prawo być obecny przy czym ewentualne niestawiennictwo nie spowoduje wstrzymania szacowania. Na zakończenie czynności związanych z szacowaniem szkód dzierżawca sporządza protokół, do którego możesz wnieść zastrzeżenia. Odszkodowanie otrzymasz w ciągu 30 dni od dnia sporządzenia protokołu z szacowania ostatecznego chyba, że złożysz odwołanie.
Co zrobić jeżeli ustalone odszkodowanie jest za niskie?
Jeżeli w Twojej opinii przyznano Ci za małe odszkodowanie lub w ogóle go nie otrzymałeś możesz złożyć odwołanie. Wspomniany środek odwoławczy rozpatruje nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Termin na złożenie odwołania wynosi 7 dni od dnia podpisania protokołu. Potencjalne odszkodowanie organ II instancji przyznaje w formie decyzji administracyjnej. Gdyby również ta rekompensata nie była dla Ciebie satysfakcjonująca wówczas możesz w terminie 3 miesięcy od momentu doręczenia decyzji złożyć powództwo do sądu powszechnego.
Przedstawiona wyżej procedura oraz zasady uzyskiwania odszkodowania mają charakter ogólny. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji skontaktuj się z radcą prawnym w naszej kancelarii w Bochni. Z nami będzie Ci łatwiej chronić Twoje słuszne prawa.