Stary spadek w Bochni a podatek.
Dowiedziałeś się, że dziedziczysz spadek w Bochni, jednakże nie jesteś pewien czy musisz zapłacić z tego tytułu podatek? W niniejszym wpisie postaram się wytłumaczyć Ci czy powinieneś odprowadzić podatek do urzędu skarbowego, jeżeli spadkobierca zmarł wiele lat temu. Skąd pomysł na taki wpis u radcy prawnego? Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób zdaje sobie już sprawę z tego, że po śmierci najbliższej osoby mają 6 miesięcy na zgłoszenie odziedziczonego majątku do fiskusa. W takim wypadku nie są zobligowani do zapłaty daniny publicznej. Co jednak ze spadkami sprzed wielu, wielu lat?
Spadkodawca zmarł wiele lat temu i zostawił działkę w gminie Bochnia…
Postaram się umówić ten temat na dość powszechnym w mojej opinii przykładzie. Właściciel domu w gminie Bochnia zmarł w latach 90-tych. Jedynym spadkobiercą pozostał syn mieszkający zresztą aż do śmierci ojca razem z nim oraz swoją rodziną. Spadkobierca nie przeprowadził postępowania spadkowego bo uznał, że skoro tylko on dziedziczy nie ma ku temu żadnej potrzeby. W księgach wieczystych widniał jednak dalej poprzedni właściciel… W końcu nasz bohater postanowił przenieść się do mieszkania w mieście Bochnia wraz z najbliższymi i jednocześnie sprzedać stary dom. Udał się do notariusza, a ten zwrócił mu uwagę na konieczność potwierdzenia, iż jest następcą prawnym. Spadkobierca pojawia się w kancelarii u radcy prawnego, a ten zwraca uwagę na to….
Spadek przed 1 stycznia 2007 r.
Spadkobierca może oczywiście przeprowadzić postępowanie spadkowe przed sądem – to nie będzie sprawiało większych kłopotów. Problemem może okazać się jednak konieczność uiszczenia podatku. Graniczną datą jest 1 stycznia 2007 r. Jeżeli spadkodawca zmarła po tej dacie wówczas nasz zainteresowany zastosuje zwolnienie z art. 4a ustawy o spadkach i darowiznach. Niestety, jeżeli zgon nastąpił wcześniej nie możemy zastosować wspomnianego zwolnienia. Stanowi o tym art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej. Dotyczy to również sytuacji kiedy postanowienie o nabyciu spadku zostanie wydane przez sąd w chwili obecnej. Musisz bowiem pamiętać, że stajesz się następcą prawnym nie w momencie uprawomocnienia się orzeczenia sądowego, lecz w dacie zgonu. Jest to prosta konsekwencja normy art. 925 kodeksu cywilnego. Reasumując spadkobierca będzie musiał zapłacić podatek na starych zasad.
Co doradzi radca prawny?
Czy spadkobierca jest bez szans? Czy spadek jaki otrzymał po krewnym z Bochni stanie się jego koszmarem? Niekoniecznie musi tak być, gdyż w przykładzie opisywanym wcześniej nasz radca prawny mógłby doradzić zastosowanie tzw. ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ustawy o spadkach i darowiznach. Dzięki niej być może uda Ci się uniknąć podatku ewentualnie w znaczący sposób obniżyć jego wysokość. Zgodnie z powołanym przepisem nie musisz wliczać do podstawy opodatkowania czystej wartości budynku lub lokalu mieszkalnego do łącznej wysokości 110 m2 powierzchni. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z naszymi radcami prawnymi!