Koronawirus a wakacje. Jak mogę odzyskać pieniądze?
Właściwy sezon wakacyjny dopiero przed nami. Wiele osób zdążyło już wcześniej wykupić wymarzoną wycieczkę w biurze podróży bądź wpłacić z tego tytułu zaliczkę agentowi biura w Bochni. Możliwe, że właśnie siedzisz w domu i zastanawiasz się sam czy uda Ci się wyjechać na jakiekolwiek wakacje. Jeżeli zaś nie będzie to możliwe czy możesz żądać zwrotu pieniędzy. W tym wpisie postaram się wskazać Ci jakie kroki możesz podjąć, aby starać się odzyskać wpłacone środki.
Zapłaciłem za wakacje i wybuchła epidemia koronawirusa…
Zawarłeś umowę o imprezę turystyczną z biurem podróży i równocześnie wpłaciłeś zaliczkę na poczet ceny. W niektórych przypadkach mogło dojść nawet do wpłaty całości wynagrodzenia za wycieczkę, jednakże przeważnie ta ostatnia sytuacja mogła wystąpić jeżeli wakacje miały się odbyć w niedalekiej przyszłości. Kontaktując się z wybranym biurem podróży mogłeś usłyszeć, że ze względu na koronawirusa w każdym czasie możesz anulować wycieczkę, ale wówczas przepadnie Ci wpłacona zaliczka. Czy w takiej sytuacji, jako konsument, rzeczywiście jesteś bezbronny? Z pomocą mogą przyjść rozwiązania zawarte w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Przede wszystkim zwróć uwagę na treść art. 47 ust. 4 ustawy. Uprawnia on podróżnego do odstąpienia od umowy bez ponoszenia kosztów. Dodatkowo konsument może żądać zwrotu dokonanych wpłat.
Czy koronawirus może być podstawą odstąpienia od umowy?
Warunkiem prawidłowego odstąpienia od umowy jest wystąpienie nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub w jego najbliższym sąsiedztwie. Chociaż użyte przez ustawodawcę określenia mają charakter generalny i niejednoznaczny to niemniej jednak wydaje się, że stan epidemii w regionie, w którym miały odbywać się wakacje stanowi wystarczającą przyczynę rezygnacji. Musisz jednak pamiętać, że koronawirus powinien występować w miejscu, do którego miałeś się udać bądź w jego najbliższej odległości. Przykładowo: wybierałeś się na Majorkę a epidemia ma miejsce w Andaluzji. W opisanej sytuacji Twoje odstąpienie może być nieskuteczne.
Czy potrzebuję przedstawić jakieś dowody?
Zasadniczo powinieneś opisać przyczyny odstąpienia od umowy w swoim oświadczeniu. Dowody mogą być przydatne w postępowaniu sądowym. Może do niego dojść jeżeli biuro nie zwróci Ci wpłaconych środków za wakacje. Przydatne mogą być zwłaszcza komunikaty ze stron MSZ oraz GIS. Jeżeli skutecznie odstąpisz od umowy wówczas na mocy art. 47 ust. 6 ustawy biuro podróży powinno zwrócić Ci pieniędze w terminie 14 dni. Uważaj jednak! Stan prawny może zmieniać się dynamicznie. W chwili obecnej w ramach tzw. tarczy antykryzysowej może dojść do nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Przewiduje się, że termin zwrotu wpłaconych środków może zostać wydłużony o 182 dni.
Koronawirus zmarnował mi wymarzony urlop.
Ze względu na epidemię wielu z nas nie wyjedzie na upragnione wakacje i nie spędzi urlopu na piaszczystej plaży lub w górach. W obecnej sytuacji najlepiej zostać w domu z najbliższymi i przeczekać ten trudny okres. Gdybyście mieli wątpliwości odnośnie swoich umów o imprezę wakacyjną oraz uprawnień względem biura podróży skontaktujcie się z nami!